Safra Kesesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Safra kesem alındıktan sonra hangi gıdaları tüketebilirim?

Ameliyattan sonrası ilk 4-6 hafta kızartmalar , aşırı yağlı gıdalar , baharatlı ve acı tüketilmemesi önerilmektedir. Tüketilirse hazımsızlık ile ilgili semptomlar ortaya çıkabilir.

Safra kesem alındıktan sonra kesinlikle yiyemeyeceğim şeyler var mı?

Tüm gıdaları tüketebilirsiniz. Safra keseniz alındıktan sonra, eğer belli bazı gıdalar abdominal semptomlara neden oluyorsa; laktoz intöleransı, reflü  gibi başka bir abdominal sorun yaşıyor olabilirsiniz. Safra kesesinin alınması genellikle yeni abdominal semptomların başlamasına neden olmamaktadır. Eğer belirli abdominal semptomlarınız ameliyattan sonra düzelmiyorsa, bu semptomların ana nedeni safra keseniz olmayabilir.

Safra kesem alındıktan sonra normal bir hayat sürebilir miyim?

Evet, safra kesesi ameliyatı  en sık uygulanan ameliyatlardan birisidir. Safra kesesi alınan kişilerde hastalık veya kanser oluşma riski diğer kişilere göre daha fazla değildir.

Safra kesem alındıktan sonra, ishal ve başka mide sorunları yaşayabileceğimi okudum. 

Bazı kişilerde safra keseleri alındıktan sonra, yeni abdominal semptomlar gelişebilmektedir; ancak bu son derece düşük bir orandır. Bazı kişiler aynı anda iki farklı abdominal sorun yaşarlar. Safra kesesinin alınması, semptomların bir kısmını ortadan kaldıracaktır. Diğer semptomlar başka bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.