Safra Kesesi Ameliyat Sonrası Dönem

Ağrı

Laparoskopik cerrahiyi takiben, karnınızın üst tarafında, sağ omzunuzda ve insizyon bölgelerinde (özellikle göbek deliğinize yakın olanda) bir takım rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Şişkinlik de hissedebilirsiniz. Ameliyatı takiben eden ilk günlerde ağrı kesici tedavi almak anormal bir durum değildir.

İnsizyon yarası

İnsizyonu örten tüm temiz plastik bandajlar, ameliyattan sonraki gün alınabilir. Bandaj altındaki gazlı bezi de çıkarın. Gazlı bezin altında insizyon yarasını örten küçük kağıt bantlar vardır. Tüm insizyon yaraları küçük kağıt bantlarla örtülmüştür. Çözülebilir dikişlerle kapatılan insizyon yaraları, bu bantların altındadır. Küçük bant parçalarını kendi başınıza çıkarmayın, bu parçalar 5-7 gün içinde kendiliğinden düşeceklerdir. HENÜZ YENİ OLAN SKAR ÜZERİNE HERHANGİ BİR ANTİBİYOTİK MERHEM YA DA KREM SÜRMEYİN.

İnsizyon yarası etrafında herhangi bir kızarıklık ya da şişkinlik oluşursa, sağlık kurumunuzu arayınız. İnsizyon yaralarından biraz sıvı (sarı, turuncu, kırmızı renkli) sızabilir. Bu genellikle normaldir. Ancak; eğer sıvı kötü kokulu ve yoğunsa ya da miktarı gittikçe azalmıyorsa, sağlık kurumunuzu arayınız.

Duş / Yıkanma

İstediğiniz aman duş alabilirsiniz ancak ameliyattan 2 hafta sonrasına kadar banyo yapamazsınız. Duş yaparken, şeffaf plastik bandaj ıslanabilir (bu bandaj su geçirmez) ya da kağıt yara bantlarının üzerini sabun ve su ile yıkayabilirsiniz (ıslanabilirler). Küçük bant parçalarını kendi başınıza çıkarmayın, bu parçalar 5-7 gün içinde kendiliğinden düşecektir.

Fiziksel Aktivite

Eve döndüğünüzde, hangi tür aktiviteleri ne ölçüde yapabileceğinizi, vücudunuz size hissettirecektir. Acı veya ağrı yaşıyorsanız, her ne aktivite yapıyorsanız onu artık yapmamanızın veya daha yavaş olarak yapmanızın zamanı geldi demektir. Rahatlayın, acı veya ağrı hissettiğinizde içinizdeki herhangi bir şeyi yırtacak, kıracak ya da bükecek değilsiniz. Hatırlayın, Ameliyattan sonraki ilk hafta yürüyebildiğiniz kadar yürümeniz önemliydi. Normal günlük aktivitelerinizi mümkün olduğu kadar yapmayı deneyin.

İyileşme

Safra kesesinin alınma nedenine bağlı olarak, ameliyat olduğunuz gün veya bir gün sonra eve dönebilirsiniz. Hastalar işlerine ağrı ve rahatsızlıklarına bağlı olmak üzere 3 ila 7 gün içerisinde dönerler.

Diyet

Kısıtlama yoktur. Yine de, genel anestezi, ilk gece midenizin bulanmasına neden olabilir. Bu meydana gelirse, berrak sıvılar tüketin (et suyu, sade soda, su, meyve suyu) ve yavaş yavaş normal diyetinize dönün. İlk birkaç gün, baharatlı gıdalardan ve kızartmadan uzak durun. Ameliyattan sonra, yemek yerken hızlı bir şekilde doymanız, dışkınızı az da olsa tutamamanız ve ara sıra şişkinlik hissetmeniz sık görülen durumlardır. Bu semptomlar genellikle birkaç gün içinde geçer ve birçok gıdanın artık sizi rahatsız etmediğini fark edersiniz.  Anestezi ve ağrı, her ikisi de kabızlık (konstipasyon) yapabilir.

Takip

Ameliyat sonrası sağlık kurumunuzu iki hafta içinde ziyaret etmelisiniz.

Lütfen aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız kurumunuzu arayınız:

  • insizyon yaralarının etrafındaki kızarıkların gittikçe kötüleşmesi ya da büyümesi
  • yemek yiyememe ya da içecekleri içememe
  • 38,3 °C üzerinde kalıcı ateş.
  • Artan abdominal şişkinlik.
  • İlaçlarla geçmeyen ağrı.
  • Kalıcı mide bulantısı veya kusma.
  • Titreme.
  • İnsizyon yaralarının herhangi birinden sızan iltihabi sıvı (cerahat).

Drenin Bakımı

Uygulanan işleme bağlı olarak, eve bir drenle gönderilmiş olabilirsiniz. Dren, zamanından önce çıkarılmasını önlemek amacıyla derinize dikilir. Dren son kısmından, plastik bir hazneye tutturulur. Yanlışlıkla çıkmaması için ve direnin gerilmesini önlemek adına, dren haznesini kıyafetinize sabitlemeniz en doğrusu olacaktır. Hazneyi nasıl boşaltacağınız ve vakumu tekrar nasıl sağlayacağınız size öğretilecek. ''Dren''i günde iki ila üç kez boşaltmalısınız ve drenden hazneye çıkan sıvı hakkında kayıt tutmalısınız. Arka arkaya iki gün, günde 30cc'den az sıvı çıkarsa; artık dren çıkarılmaya hazır demektir. Dren, sağlık kurumunda çıkarılır.

Gelişebilecek herhangi bir enfeksiyonu önlemek adına drenin olduğu bölgeyi kuru tutmalısınız. Genellikle, dren bölgesine şeffaf bir plastik bandaj yerleştirilir (drenin deriden çıktığı yere). Şeffaf bandaj üzerinizdeyken duş alabilirsiniz (su geçirmezdir). Bandaj eğer bir şekilde çıkarsa, dren bölgesinin üzerini gazlı bez ve başka bir bant ile kapayabilirsiniz. Duş alırken; a) Dreni örten gazlı bezi ve bandajı kaldırın b) Duşunuzu alın (Dren ve dren tüpünün ıslanmasında sorun yoktur) ve c) Kuruduklarında gazlı bezi ve bandajı tekrar uygulayın. Duş alırken drenin çıkmamasına dikkat ediniz.