Obezite - Sleeve Gastrektomi

GASTRİK SLEEVE/SLEEVE GASTREKTOMİ

Gastrik sleeve ya da sleeve gastrektomi, majör bir bariatrik prosedürdür ve minimal invaziv yolla gerçekleştirilir. Bunun anlamı; cerrahi uygulanacak bölgeye erişmek için 1 ila 2 santimetrelik  insizyonlar açılır. Gastrik sleeve, restriksiyon denilen (sınırlandırma) bir süreçle çalışır;  midenin her bir öğünde alabileceği miktarı azaltmaktadır. Bu işlem, hastanın daha kısa sürede tokluk hissetmesini sağlar. İlk zamanlarda, sleeve ameliyatı, iki basamaklı zayıflama ameliyatının ilk basamağı olarak gerçekleştirilirdi. Fakat prosedürün kendi başına gösterdiği mükemmel sonuçlar neticesinde (hastaların ikinci bir ameliyat olmasına gerek kalmıyordu); sleeve ameliyatı, artık tek başına uygulanan bir prosedür haline geldi.

 

 


Nasıl çalışır:

Gastrik sleeve işlemi sırasında, mide, daha kıvrık olacak şekilde bölünür, bu, cerrahın, midenin büyük bir bölümünü almasına olanak verir. Midenin yaklaşık %70 ila %80'i alınır, eski boyutuna göre daha küçük bir hazne bırakılır. Adından da anlaşılacağı üzere, bırakılan mide, uzun bir muz veya bir kol (sleeve) biçimindedir. Sindirim sistemi çalışmaya normal olarak devam etmekte; kalori, besin ve minerallerin tamamı vücut içine emilmektedir. Gastrik sleeve işleminde, açlık hormonu denilen ''ghrelin''i üreten midenin fundus bölümü de alınmaktadır. Fundusun alınması, hastaların çoğunda açlık arzusunu önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

 

 


Sleeve gastrektomi sonrası neler değişir ?

Gastrik sleeve, hastaların çoğunun fazla vücut ağırlıklarının %55'ini vermesini ve  önemli  ölçüde zayıflama sağladığı gösterilmiştir. Bu işlem, tip II diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, uyku apnesi ve daha bir çok morbid obeziteye bağlı hastalığı iyileştirir. Bir çalışmada, sleeve gastrektomi ameliyatı olan hastaların %50'sinin, tatlı yeme isteklerini 1 yıl içinde kaybettikleri ve %23'ünün ise 3 yıl sonra hala tatlı yemek istemedikleri gösterilmiştir.

 

 

 

 


Yaşam Kalitesindeki Düzelmeler

Yaşam kalitesindeki düzelmeler, bu prosedürün ikincil avantajları olsa da oldukça önemlidir. İrtibatta kalınan hastalar genellikle daha iyi hissettiklerini, obezken yapamadıkları aktiviteleri artık yapabildiklerini ve kendilerine daha çok güvendiklerini bildirmektedirler.

 

 

 


Daha kısa süre hastanede kalış, daha hızlı iyileşme

Sleeve gastrektomi prosedürlerinin çoğu, minimal invaziv şekilde gerçekleştirilmekte bu sayede hastanede kalış süresi ve hızlı iyileşme sağlanabilmektedir. Bir sleeve gastrektomi hastası ameliyattan sonra ortalama olarak 24 ila 48 saat içinde taburcu edilmektedir.

 

 

 

 


Sleeve gastrektomi ameliyatı riskleri ve komplikasyonlar

Sleeve gastrektomi / Gastrik sleeve, majör bir prosedürdür ve dolayısıyla cerrahi prosedürlerde söz konusu olan risklerin bir çoğu bu prosedür için de geçerlidir. Aynı zamanda sadece gastrik sleeve'e has dikkat edilmesi gereken noktalar ve riskler de vardır, bunlar:

  • Zımba hattında sızıntı riski
  • Uzun vadede kesenin gerilmesi riski
  • Kanama

Sağlık ekibiniz ile bu risklerin hepsi müzakere  edilmelidir.