Obezite - Ameliyat sonrası dönem

Bariatrik cerrahi sonrası iyileşme

Bir bariatrik ameliyat işleminin güvenli olması ve etkili iyileşme sağlaması için; sağlığınıza ve yeni yaşam tarzınıza kendiniz adamalısınız. Ameliyat sonrası sorumlulukların anlaşılması ve ameliyat sonrası talimatlara uyulması iyileşmenin mümkün olabildiğinde pürüzsüz ve rahat olmasını sağlayacaktır. Vücudun daha hızlı iyileşmesi, dolaşımın hızlandırılması ve enfeksiyon riskinin azaltılması için, sizden ameliyattan hemen sonra, hastane veya ameliyat merkezi çevresinde yürümeniz istenecektir. Sizden üç hafta sürecek bir komple sıvı diyeti yapmanız da istenecektir. Bu diyet, kilo kaybetmenizi başlatacak ve midenizin işlemden sonra iyileşmesini sağlayacaktır. Bu süreçte, sizden egzersiz yoğunluğunu arttırmanız da istenecektir. Egzersiz olmazsa, bol bol dinlenin ve sıvı aldığınızdan emin olun; bu iyileşmenin hızlı olmasına yardımcı olacaktır.

Ameliyat sonrası 6 ila 8 hafta içinde, daha önce yaptığınız tüm normal aktiviteleri yapabileceksiniz.

İyileşme sırasında ve tüm hayatınız boyunca sizden sıkı bir diyet ve egzersiz rejimi takip etmeniz beklenir bu güvenli ve etkili  zayıflamanızı sağlar. Bu plan vücudunuz değiştikçe kilonuzu düzenlemek adına gerektiğinde değiştirilecektir. İlk başta yavaş başlatılacak ve gittikçe yoğunlaşacak olan bu ameliyat sonrası planı yakından takip etmeniz, kısa vadede iyileşmenizi, orta vadede zayıflamayı ve uzun vadede amaçladığınız ağırlığı korumanızı sağlar.


 

Bariatrik cerrahi sonrası diyet 

Bariatrik cerrahi sonrası yeni ve daha sağlıklı bir diyet yapmanız, en iyi zayıflama neticesi için kritik öneme sahiptir. Birçok hasta, kendilerinden beklenen diyet değişikliklerini aşırı görmektedirler. Ameliyat öncesi diyetlerden oldukça farklı olan bu diyetler, dengeli, normal ve sağlıklı öğünledir. Günümüzde sahip olduğumuz işlenmiş gıdalardan yoksun olan geçmiş jenerasyonlar düşünüldüğünde, obeziteden günümüzdeki kadar muzdarip değillerdi. Genellikle kötülenen karbonhidrat ve yağlı gıdalar size mutlaka zarar verir diye bir kaide yoktur. Rafine şeker gibi basit karbonhidratlar, kesinlikle uzak durmanız gerekenlerdir. Şeker ilaveli gıdalardan ve sodalardan uzak durun. Bununla beraber tükettiğimiz gıdaların bir çoğunda bulunan doğal şeker tamamen güvenlidir (aşırıya kaçmadan). Nihayetinde diyetinizden şekeri tamamen elemine edemezsiniz. Aynı şeyler yağlı gıdalar içinde geçerlidir. Doymuş yağların yerine, doymamış yağları ihtiva eden yemişler, avocado ve kanola veya ayçiçek yağı gibi bazı sıvı yağlar tercih edilmelidir. Doymamış yağlar, bir yandan kötü kolesterolü ve damar tıkanıklığını engellerken diğer yandan nutrisyonel dengeyi korurlar. Hastalar, aldıkları protein miktarının da önemli ölçüde arttığının farkına varacaklardır. Proteinden zengin gıdalar, uzun süreli tokluğa neden olur ve kan şekeri piklerini en aza indirir. Yağsız et, balık ve fasulye gibi protein kaynakları, aşırıya kaçmadan tüketildiğinde harika seçeneklerdir. Yediklerimizden hoşnut olsak da; yemekleri hazırlama şeklimiz de büyük fark yaratır. Yemeklere bir dolu tuz ve terayağ eklemek kolaydır,  sağlıklı bir protein kaynağı bu şekilde sağlıksız bir düşkünlüğe dönüşür. Bu gibi sebeplerle, ameliyat sonrası paketinizde ve keza destek grubunuzda, alışılagelmiş gıdaların en iyi nasıl hazırlanacağı ve market alışverişinizde nelerden kaçınmanız gerektiği hususlarında bir çok şey öğreneceksiniz. Nasıl yemek yediğimizi hatırlayın. Hastalar, gıdaların nasıl metabolize olduklarını düşünmeden, yemek yemeyi tokluk hislerine güvenerek durdurma eğilimindedirler. Ancak o zamana gelinceye kadar hali hazırda aşırı yemiş olurlar. Bu yüzden bariatrik cerrahi yönergelerini çok yakından izlemek çok önemlidir (gün içinde daha sık, daha küçük öğünlerle beslenmek ve yemek yerken bir şeyler içmekten kaçınmak). Yavaş yiyin ve yediklerinizi iyice çiğneyin. Şunu unutmayın ki; diyettte ve hayat tarzında ölçülü olmak, size iki şekilde de fayda getirecektir. Hiçbirimiz ne çok fazla ne de çok az yemek ister. Bariatrik cerrahiden sonra, az yiyerek kilo vermek oldukça kolaydır. Beslenme eksiklikleri, kolayca önlenebilir ancak eğer vücudumuzun sağlıklı kalması için gerekli besinleri tüketmiyorsak bu bir sorun yaratır. Ameliyattan sonra herhangi bir zamanda bariatrik diyetinizle sorun yaşarsanız, ofisimizle irtibat kurmanızı öneririz; bu şekilde hayatınızı yeniden rayına oturtmak için size yardımcı olabiliriz.


 

Bariatrik cerrahi sonrası egzersiz 

Ameliyattan sonra egzersizin rolü göz ardı edilemez. Uygun bir diyet ile birlikte, egzersiz; zayıflamanın ve bunun yanında kemik ve kalp-damar sağlığını korumanın temel bileşenlerinden biridir. Ameliyattan sonraki gün hastanede ayağa kalkıp yürümeniz için sizi teşvik ederlirsiniz. Bu dolaşım sisteminizin düzelmesine katkıda bulunur. Ayrıca enfeksiyon oluşmasını da engeller. Hastalar, evdeyken, fiziksel limitleri aşmamak koşuluyla, bir kaç sokağı aşmayacak şekilde yürüyüş yapmaları veya basit ev işleri görmeleri için cesaretlendirilirler. Hepimizin limitleri olduğunu unutmamak önemlidir. Dayanıklılığımız ve yeteneklerimizde gelişme gördükçe, aşırıya kaçmamamız önemlidir. Çok erken yorucu aktivitelere başlamak komplikasyonlara neden olabilir. Aşırı egzersizle vücudumuzu zorlamamız yaralanmalara neden olabilir, uzun vadede bu yaralanmalar bizi haftalarca hatta aylarca etkileyebilir ve başarılan tüm ilerlemede felakete yol açabilir. Bu nedenle, tıpkı bariatrik diyette olduğu gibi egzersizde de ölçülü olmanızı öğütlüyoruz. Nihayetinde, egzersiz programınıza adapte olmaya çalıştıkça hem cesaretlenecek hem de çeşitli zorluklar yaşayacaksınız. Biz, bir arkadaşla ya da destek grubundan biriyle birlikte spor yapmanın çok yararlı olabildiğini gördük. Bunun dışında, öğretmek de büyük motivasyonlardan biridir ve dinlemek isteyenler için sağlık, sağlıklı yaşam, beslenme ve egzersiz konusunda öğütler vermeniz için sizi cesaretlendireceğiz. Bunu yapmak iyi alışkanlıklarınızı pekiştirir. Son olarak, egzersiz programınızda başlangıçta yavaş ilerlemeniz cesaretinizi kırmasın. Bu süreç boyunca aşmanız gereken çeşitli zorluklar olacaktır ve bu zorluklar egzersiz değiştirilerek aşılabilir. Sadece tek bir kas grubunuzu çalıştıracak bir egzersiz tercih etmeyin, çünkü bu yaralanma riskini arttırabilir aynı zamanda egzersizi monotonlaştırabilir. Bunun yerine, düzenli kardiyo egzersiz programı ile, her hafta veya haftada iki kez ana kas gruplarınızı çalıştırdığınızdan emin olun. Ayrıca, dostluk, rekabet ve destek için güvenebileceğiniz bir spor grubuna ya da spor ligine katılmayı düşünün. Egzersiz eğlenceli olabilir. Sadece sizi neyin harekete geçirdiğini bulmalısınız.

 


 

Bariatrik cerrahi sonrası ilave besin desteği

Bariatrik cerrahi sonrası ‘’kısa vadede’’ vitamin ve mineral desteği, neredeyse evrensel bir gerekliliktir (ameliyattan altı ay sonrasına kadar) ; ancak geçirdiğiniz prosedüre bağlı olarak ‘’uzun vadede’’ bu gerekli olmayabilir. Bariatrik cerrahi sonrası hastalar derhal daha az yemeye ve çok daha az kalori tüketmeye başlar. Tipik beslenme yetersizlikleri; Vitamin B12 ve diğer B vitaminleri, demir, kalsiyum, D vitamini ve diğer çeşitli mikro besinleri kapsar. Aynı zamanda protein eksikliği de oluşabilir, bu eksiklik, bazı vakalarda  saç kaybına neden olmaktadır. Hepimiz suplementasyonun gerekli olduğunu ve her hastanın benzersiz olduğunu biliyoruz; bu nedenle suplementasyonun tam ölçüsü ameliyattan sonra düzenli takip ile belirlenecektir. Uzun vadede gastrik bypass hastaları büyük olasılıkla hayatları boyunca suplementasyon desteğine ihtiyaç duyacaklardır. Gastrik bypass prosedürü, malabsorpsiyon (emilim bozukluğu) oluşturması için ince bağırsağı yeniden şekillendirir; bunun anlamı, intestinal yolla kan akımına daha az kalori ve besin maddesinin absorbe edileceğidir. Bunun sonucunda, hastanın aldığı gıdanın besin değerinin ne kadar yüksek olduğunun bir önemi kalmaz, dolayısıyla büyük olasılıkla hasta sağlıklı kalabileceği ölçüde besin alamayacaktır. Bu olgularda, uzun süreli suplementasyon, bu boşluğu doldurur. Ancak gastrik sleeve ve gastrik band hastaları ince bağırsaklarında bir şekillendirme geçirmedikleri için, reçeteli diyetlerine uydukları müddetçe, büyük olasılıkla uzun vadede çok fazla nutrisyonel suplement almak zorunda kalmazlar. Ciddi bir beslenme eksikliği olup olmadığını öğrenmek için periyodik olarak hastanın kan değerleri kontrol edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bunun genel bir kılavuz olduğudur ve her hastaya uyacak diye bir kaide yoktur. Her hastanın iyileşmesi farklı olur ve zayıflama ameliyatına farklı ölçüde yanıt verir. Cerrah, suplementasyon programını hastanın iyileşme koşullarına göre  belirler. Sonuç olarak, önemli olan hastanın ameliyattan sonra sağlıklı olmasıdır. Bu nedenle, vücudun uygun besinleri alamadığı durumlarda suplementasyon gerekli olabilir. Hastalar kalan hayatlarında sürekli suplementasyon desteği almak istemiyorlarsa, diyetisyenlerini dinlemeli ve cerrahın besin alım kurallarını çok dikkatli uygulamalıdır. Bu planlar, vücudun ihtiyacı duyduğu uygun vitamin ve besinler alınırken bir yandan da zayıflamanın ölçülü ve dengeli olması amacıyla yapılır. Diyet, egzersiz ve yaşam şekliniz ile, suplementasyon desteğini en aza indirmek için neler yapabileceğinizi  ve ne ölçüde suplementasyon desteğine ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için lütfen doktorunuza danışınız.