Makaleler

Tüp mide ameliyatına nasıl hazırlanmalıyım?

Tüp mide ameliyatı hayatınızı çok ciddi olarak değiştirir. Ameliyatı düşünürken şunlarla başlayın...

Devamı

BARİATRİK CERRAHİ SONRASI 6 TEMEL BESLENME HEDEFİ

Bariatrik cerrahi sonrası yaşam şekli değişiklikleri asıl hedefimizidir. Başarılı bir yaşam şekli için ilk önce hedeflerimizi anlamak sonuca daha fazla odaklanmamızı sağlar.

Devamı

Beden algısı sizi nasıl etkiler?

Beden algısı, çocuğun kendisini kendi gibi olmayanlardan ayırt etmeye başladığı birinci yaştan itibaren ortaya çıkar ve yaşam boyu sürekli gelişerek değişir. Aslında bizler fiziksel özelliklerimizin önemli olduğu fikri ile küçüklükten itibaren karşılaşırız. Masallarda iyiler genelde güzel, çekici, yakışıklı, güçlü kişilerdir. İzlediğimiz filmlerdeki insanlar çoğu zaman güzel bir görünüşe sahiptir.

Devamı

Bariatrik cerrahiye uygun bitkisel protein kaynakları

Proteinler vücutta yapıcı ve onarıcı olarak görev yapan organik bileşiklerdir. Proteinler, tüp mide ameliyatı olanların hayatının bir parçası olacaktır. Çünkü ameliyat sonrasında oluşan yaraların bir an önce iyileşebilmesi ve onarımı için ameliyatlı bireyin gerekli proteini vücuduna alması gerekmektedir. Ayrıca tüp mide ameliyatı olanlar için kas kaybı kaçınılmazdır. Bu kas kaybını en aza indirgemek için uygun, yeterli ve yüksek kalitede protein alınması gereklidir. Ameliyat sonrası protein gereksinimi ise kişinin boyuna, kilosuna göre değişiklik gösterebilmekle birlikte bir çok kaynakta günlük 60-90 gram aralığında belirtilmiştir.

Devamı

BEYİN DETOKSU: ORUÇ

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vücuda besin alımının azalması ve uzun bir süre aynı saatlerde yemek yemeye alışılması, aslında ilk günlerde zor gibi görünse de orucun vücutta yarattığı düzene kısa bir süre sonra alışılır. Oruç tutarken yalnızca açlıkla mücadele edilmez, aynı zamanda organlarımız da dinlenir.

Devamı

YENİ BİR ORGAN: MİKROBİYOTA

İnsan vücudundaki bağırsak bakterileri yaklaşık 1 kg ağırlığındadır. Bu bakteriler bağırsak mikroflorasını oluşturur ve konakçı ile birlikte varlığını devam ettirir. Bağırsak kanalındaki mikrobiyal dengenin korunması tüm sağlık sistemi için çok önemlidir. Vücudumuzda çok büyük bir hacme ve oldukça önemli fonksiyonlara sahip olan bu mikrobiyal topluluk için artık “süper organ, yeni bir organ, ikinci beyin” tanımlamaları yapılmaktadır.

Devamı

Kahvaltının mutlulukla ilgisi olmalı !

Günün sadece ilk öğünü kilo vermenize ve gün içinde enerjinizi arttırmanıza yardımcıdır.

Devamı

Obezite ve tiroid ilişkisi

Obezite günümüzde gitgide artan bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Tiroid hastalıkları ülkemizde zaten oldukça fazla gözükmektedir. Obezitenin şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi birçok hastalığa yol açtığını hepimiz biliyoruz. Tiroid bezinin az çalışması da obeziteye yol açmakta. Peki obezite tiroid bezinin az çalışmasına neden olabilir mi?

Devamı

Kilo vermeyi engelleyen vitamin eksiklikleri

Vitaminler hücrelerimizin yenilenmesi ve enerji üretimimiz için zorunlu maddelerdir. Vücudumuz vitaminleri kendiliğinden üretemez. Bu yüzden sağlığımız için gerekli olan vitaminleri ya yediğimiz yiyeceklerden veya çeşitli ilave vitamin ilaçlarından sağlamamız gerekir.

Devamı

Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi

Saç dökülmesi, bariatrik cerrahi geçirenlerde sık rastlanılan ve can sıkıcı bir durumdur. Hastalarımızın hedeflediğimiz kiloya inmesini ve hala güzel saçlara sahip olmalarını isteriz. Bariatrik cerrahi sonrası olan saç dökülmesine “Telogen Effluvium” denir. Saçın normal evreleri ile alakalı bir durumdur.

Devamı

Detoks diyetler hakkındaki gerçekler

Çok popüler olan detoks ( vücudumuzdan zehirli maddelerin uzaklaştırılması ) diyetlerin dedikleri gibi bir etkisini ortaya çıkarmış bilimsel bir makale yoktur. Risklidirler ve olumsuz sonuç verebilirler. Hala yapmayı düşünüyor musunuz? O zaman ilk önce yazıyı okumalısınız.

Devamı

İnsülin direnci nedir?

İnsülin direncinden bahsedildiğini muhakkak duymuşsunuzdur. Hatta belki sizde olduğu bile söylendi. Peki insülin direncinin tam olarak ne olduğunu merak ettiniz mi?

Devamı

Moda geçer sleeve kalır

Aslında bu cümle “moda geçer stil kalır” şeklinde akıllarda yer etmiştir. Fakat son dönemlerde görsel ve basılı yayın organlarda sıkça gördüğümüz moda diyetler, kilo verdiren moda yiyecekler aklıma gelince böyle bir düzenleme ile kullanılması daha uygun gibi geldi

Devamı

Yaşam sürenizi belirleyen ölçü: bel çevresi

Sağlıklı vücut kitle indeksi (VKİ) sınırları dahilinde bile olsanız eğer karın çevreniz geniş ise artmış hastalık riskleriyle karşı karşıyasınız demektir. Karın çevresinde fazla yağlanması olan biri normal VKİ sınırları içinde bile olsa ölüm riski aynı VKİ değerinde karın çevresi normal değerlerde birinden %22 daha fazladır. VKİ ne göre obez olan bir bireyde karın çevresi normal oranlarda ise bu oran %13 tür.

Devamı

Leptin, Ghrelin ve kilo verme

Hormonlarımız kilo vermede anahtar role sahiptir. Özellikle ghrelin ve leptin iştah ve açlık üzerine etkilidir. Sadece acıkmamızı değil aynı zamanda ne kadar yiyeceğimizi de belirlerler. Bu hormonların dengesizliği kilo vermeyi kazanılması çok zor bir mücadele haline getirir. Biyolojinizin önüne geçemezsiniz. Kilo vermek isteyen biri yediklerine ve yaşam tarzına dikkat etmek zorundadır. Aksi takdirde ya kilo alırsınız ya da kilo vermeye karşı direnciniz artar

Devamı

Şeker ve Dopamin ilişkisi

Sıcak, tatlı kurabiyeleri, kıtır kıtır şekerleri, yumuşacık kekleri, kenarından dondurma sarkan külahları hayal edin. Ağızınız sulanıyor mu? Canınız tatlı mı çekiyor? Neden? Beyninize ne oluyor ki ?

Devamı

Öğleden sonra uyuşukluğu ! Size de oluyor mu?

Öğle yemeğinden sonra, saat 2 ile 4 arasında dikkatinizi toplayamadığınız, halsiz hissettiğiniz, uykusuzluk çektiğiniz bir dönem yaşıyorsanız siz de bizdensiniz. Peki bunu nasıl önleyebiliriz. Aşağıdaki yazımda öğleden sonra uyuşukluğu ile nasıl başa çıkabileceğinizi anlatacağım.

Devamı

Hazır mısın ? Şekerle vedalaşma vakti geldi.

Şeker bağımlılığı uyuşturucu bağımlılığı gibi değildir. Uyuşturucu bağımlılarında kullanılan “cold turkey” yaklaşımı şeker bağımlılarında çoğu zaman işe yaramaz. Hızlı ve akılcı bir başlangıç şekersiz yaşamın faydalarından güzel ve kalıcı bir yararlanma sağlar.

Devamı

Şekeri bıraktığında gerçekleşen 5 inanılmaz olay

Öncelikle şekerin kesinlikle şeytan olduğunu belirtmem gerekiyor. Bir çok gıdada ham olarak bulunan şekeri aslında normal beslenme düzeni içerisinde gerektiği kadar alıyoruz. Bu yüzden fazladan şekerli gıda tüketmeye gerek olmadığını vurgulamam gerekiyor. Peki fazladan aldığımız şekeri kestiğimiz zaman vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor? Beş önemli değişiklik sizi şekerden uzaklaştıracak.

Devamı

Obezite bir seçim değildir.

Obezite kilo vermenin ve ya mevcut kilonuzu korumanın neden zor olduğunu açıklayan karmaşık bir durumdur.

Devamı

Diyet işe yaramazken zayıflama ameliyatları nasıl işe yarıyor?

Zayıflama ameliyatları muhtemelen sağlık konusunda yapılmış en etkili buluştur. Hayat kalitesini arttıran bu kadar etkili başka bir tedavi yöntemi var mıdır acaba? Hastalarımızın çoğu yıllarca diyetle boşuna uğraştıklarını , her diyet kendilerine olan güveni biraz daha yitirmelerine neden olduğunu , daha önce bu ameliyatı olmaları gerektiğini belirtiyor. Peki yıllarca diyet yapmış ve tekrar kilo almalarına rağmen bu ameliyatlar ile nasıl bu kadar etkili ve kalıcı zayıflayabiliyorlar?

Devamı

Kilo verince midemiz küçülüyor mu?

Kilo verdikten sonra midemiz daha zor gevşer ve daha az elastik hale gelir. Daha az miktarda gıda ile doyma hissi ve mide gerginliği oluşur. Bu durum aynı zamanda ghrelin ve leptin hormonlarının etkisiyle daha az iştah oluşmasına da bağlıdır.

Devamı

Erkeklerde obezite cerrahisinin testosteron seviyesi üzerine olumlu etkileri var mıdır?

Obez erkeklerde testosteron düşüklüğü cinsel hayatı kötü yönde etkilemekte ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırmaktadır. Vücudunuzdaki yağ hücrelerinde östrojene dönüşen testosteron , östrojenin kendi reseptörlerine bağlanmasına neden olmakta ve böylece testosteronun etkisi iyice azalmış oluyor. Ayrıca uzun süre testosteron düşüklüğü kas kaybına neden olmakta bu da hızlı yaşlanmaya sebep vermektedir.

Devamı