Fıtık semptomları

Fıtık semptomları genellikle oldukça belirgindir fakat her zaman en iyi hareket, bu teşhislerde deneyimli bir tıbbi uzmana danışmaktır. Karın fıtıkları her zaman ağrılı olmadıklarından, sürekli olmayan semptomlara yol açabilir  ve gelişiminin ilk evrelerinde gerileyebilir. Hastalar aşağıdaki belirtileri gözlemlemelidirler:

Çıkıntılar, yumrular ya da  şişme

Karın duvarındaki çıkıntı ve yumru bütün fıtık çeşitlerinde çok yaygındır. Çıkıntının asıl konumu hangi tip fıtık olduğunu tanımlayacaktır. Çıkıntı ya da yumru küçük olabilir ve genel bir şişme olarak bakılabilir. Çoğu hasta herhangi bir sancı olmamasına rağmen bir çıkıntı hissettiklerinde fıtık olduklarını fark eder. Çıkıntı sürekli bulunabilir ya da hastanın fiziksel hareketlerine bağlı olarak kaybolup ortaya çıkabilir. Örneğin, dışarıdaki bağırsak dokusu hasta uzandığında geri çekilebilir. Genel olarak, fıtık olması durumunda, ayakta durmak, egzersiz ya da germe gibi karın içindeki basıncı artıran her aktivite çıkıntıya sebep olacaktır.

Acı ve rahatsızlık

Fıtık bölgesinde acı, ağrı ve rahatsızlık görülebilir. Fakat durum her zaman böyle değildir, özellikle yeni oluşmuş fıtıkta. Acı eğer hasta ağır nesne taşıyorsa, karın kaslarını geriliyorsa ya da uzun süre ayakta bekliyorsa daha ciddi olabilir. Acı ya da ağrı karınsal içeriklerin fıtıkta anlık sıkışması ile oluşur. Sonuç olarak, fıtıkla bağlantılı acı çoğunlukla bölgeseldir.

Fakat fıtık bölgelerindeki sinir demetlerinin uyarıldığı durumlar da vardır. Bu da karında fıtık olmayan alanların acımasına yol açar. Bunun sebebi sinirlerin birden çok alana ulaşmasıdır. Bir sinir uyarıldığında, sinirin ulaştığı diğer alanlarda uyarılır ve hasta acıyı asıl alandan başka yerde hissedebilir. Genel olarak, kasık fıtığı erkeklerde testis torbasında ya da kadınlarda labia bölgesinde rahatsızlığa yol açar.   Ağrı sırta, üst bacağa ve başka yerlere bile taşınabilir.

Ciddi ağrı (Strangulasyon)

Kızarıklık ve yumuşaklıkla beraber ciddi, sürekli devam eden ağrı strangüle fıtığı(düğümlü fıtık) açığa vuran işaretlerdir. Bu durum ayrıca karın bölgesi boyunca genel bir ağrıya da sebep olabilir. Bir strangule(düğümlü) fıtık gecikmesiz müdahale gerektiren acil bir durumdur. Karınsal içerikler, genellikle ince bağırsak,  fıtık içine sıkışıp hapsolmasıyla organ strangule olur ve bu alana kan akışı durur. Bu durum ölümcül olabilir.

Ağrı kesilebilir diye kesinlikle fıtığınızı ihmal etmeyin. Fıtıklar oluştuktan sonra kendi kendilerini tedavi etmez. Fıtığı görmezden gelmek sonraki krizi daha olası kılar ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Eğer fıtığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, nitelikli bir profesyonel tarafından kapsamlı bir değerlendirmeye alınmalısınız. Karındaki ağrının sebebi fıtık olabileceği gibi, fıtıkla ilgili olmayan incelenmesi gereken durumlar da vardır.