Fıtık ameliyatı sonrası talimatlar

Fıtık ameliyatı sonrası talimatlar

Fıtık ameliyatından sonra iyileşme diğer karın ameliyatları ile benzerdir. Fakat, karın duvarı üzerindeki ameliyat etkileri yüzünden ameliyatın başarısını garantiye almak için bazı  özel aktiviteler ve diyet tavsiyeleri vardır. Lütfen aşağıdakileri okuyunuz:


Ağrı

Her ameliyatta olduğu gibi iyileşme sürecinde biraz sancı olacaktır. En şiddetli ağrı ameliyattan sonra 3-5  gün olacaktır ve zamanla hafiflemelidir.

İlk 48 saatte yara üzerinde aralıklı kullanılan buz kalıbı ağrının azalmasına yardım eder ve şişmeyi önler. Fıtıklar ilgili bütün ağrı ve sancıların tamamen ortadan kalkması bir kaç haftadan bir kaç aya kadar sürer  fakat her gün aşamalı ilerleme görmelisiniz.


Kesik / Yara bakımı

Kesiği örten herhangi bir plastik bandaj ameliyattan 48 saat sonra çıkarılabilir.

Sargı bezinin altında yarayı kaplayan küçük kağıt şeritler vardır. Şeritlerin altındaki kesik çözülebilir dikişlerle kapatılmıştır. Kendi başınıza küçük şerit parçalarını çıkarmayın. Bunlar kendiliğinden 5-7 gün içerisinden düşecektir. Yaranın üstüne herhangi bir antibiyotik merhem ya da krem sürmeyin.

İlk günlerde, yara etrafında doğal olarak bazı şişme ya da renk değişimi fark edebilirsiniz. Bazı sıvılar (sarı, açık kırmızı, turuncu) kesikten sızabilir. Bu genelde normaldir. Fakat, sıvı kötü kokulu, yoğun ya da akışı azalmıyor ise doktorunuzu arayın.

Eğer kasık fıtığı onarımı yaptırdıysanız, kasığınızda genital alana(erkeklerde penis ve testis torbası, kadınlarda labia) uzanan  morartı ve şişme yaşayabilirsiniz. Bu oldukça yaygındır ve birkaç hafta içinde ortadan kalkacaktır. Sporcu çamaşırı kasık ve testistislerdeki şişme ve acıyı minimuma indirgeyebilir.


Duş/Banyo

İstediğiniz zaman duş alabilirsiniz ancak ameliyattan 2 hafta sonraya kadar banyo yapmayınız. Duş alırken, temiz plastik bandajı ıslatabilirsiniz(su geçirmezdir) ya da kağıt şeritleri sabun ve su ile yıkayabilirsiniz(ıslanabilirler). Küçük şerit parçalarını çıkarmayın. Bu şeritler 5-7 gün içinde kendiliğinden düşecektir.


Fiziksel aktivite/iyileşme

Eğer açık/standart kasık ya da göbek fıtığı onarımı(laparoskopik  değil) geçirdiyseniz,  iki hafta boyunca 4 kilodan daha ağır şeyleri kaldırmaktan ve karın kaslarınızın esnemesine sebep olacak aktivitelerden kaçınmalısınız.

Eğer laparoskopik kasık onarımı geçirdiyseniz, bir hafta boyunca 4 kilodan daha ağır şeyleri kaldırmaktan ve karın kaslarınızın esnemesine sebep olacak aktivitelerden kaçınmalısınız.

Eve döndüğünüzde, olabildiği kadar günlük aktivitelerinize dönmeye çalışın. Acınız dağıldıkça, tahammül edebileceğiniz kadar düzenli aktivitelerinizi sürdürebilirsiniz. Aktivitelerinizi artırdıkça, şüphesiz rahatsızlığınız artacaktır fakat bu zararlı değildir. Basitçe sadece sağduyunuzu kullanın. Ağrı ya da acı hissetmeye başladığınızda, yavaşlamanın ve yaptığınız şeyi bırakmanın zamanıdır. Yürüyüş en iyi egzersiz olacaktır.

48 saat sonra ya da acı kontrolü için ilaç almayı bıraktığınızda araç kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer işiniz ağırlık kaldırmayı gerektirmiyorsa, işinize acı seviyeniz izin verdiği zaman dönebilirsiniz. Sıklıkla, hastalar işten ortalama bir hafta uzak kalmaktadır fakat bu süre değişebilir.

Laparoskopik fıtık onarımı herhangi bir fiziksel aktivite kısıtlamasına yol açmayacaktır.


Diyet

Ameliyattan sonra herhangi bir diyet kısıtlaması yoktur. Ameliyattan sonra kabız olabilirsiniz bu yüzden su ile birlikte lifli yiyecekleri (örneğin: kepek ekmeği, tahıl, yeşillik) diyetinizde bulundurmanız en iyisidir. Ek olarak, bağırsak fonksiyonunuz  düzelene kadar kabızlık ilacı almalısınız. Eğer 48 saat içerisinde herhangi bir bağırsak hareketliliğiniz yok ise doktorunuzla iletişime geçiniz.


Doktorunuzla ne zaman iletişime geçilmeli?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız lütfen doktorunuzu arayınız.

  • 38 derece üstündeki sürekli ateş
  • Kesikte artan şişme
  • İlaçlar ile azalmayan ağrı
  • Sürekli mide bulantısı ve kusma
  • Herhangi bir kesikten iltihap boşalımı
  • Kesiklerin etrafındaki kötüleşen ya da büyüyen kızarıklık
  • Katı besin ya da sıvı alınamama