Fıtık ameliyatı

Fıtık ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

Fıtık operasyonunda açık ya da geleneksel yaklaşım kasık derisinde 6-7 santimetrelik kesi ile yapılmaktadır. Fıtık içerikleri geri itilir ya da azaltılır. Daha sonra, defekt ya da deliği onarmak için cerrahi ağ delik boyunca yerleştirilir.

Açık fıtık ameliyatı genellikle lokal anestezi ve damardan verilen sedasyon ile gerçekleştirilir fakat genel anestezi ile de yapılabilir.

 

 

 

Laparoskopik fıtık onarımında ise, fıtık karın zarı boyunca üç küçük kesi ile onarılır. Bir delikten ameliyatı video ekranından gerçekleştirebilmek için küçük bir video kamera yerleştirilir. Cerrah diğer iki kesiden küçük aletler ile ameliyat eder. Fıtık karın duvarının arkasından onarılır. Herhangi bir kas, yapı ayırma ya da kesme işlemi yoktur. Bu da daha az travma ve iltihaba neden olur. Bunun sonucunda da daha hızlı ve daha az sancılı bir iyileşme dönemi olur. Bir parça yama fıtık defektinin üzerine yerleştirilir ve küçük cerrahi kliplerle tutturulur. Bu operasyon genel anestezi yoluyla uygulanmalıdır.

 

Her iki metotta da (laparoskopik ya da açık), fıtığı kapatmak için yama yerleştirilir. Delik dikişler ile bir araya getirilmektense güçlü yamalarla kapatılır. Böylece ağ gerilim olmadan yerleştirilir ve bu da daha az nüksetmeye yol açar. Ağ kapatma yöntemini kullanmadan önce, fıtık köşelerinin dikilmesiyle kapatılıyordu. Bu da bir çok nüksetmeyle sonuçlanan çok büyük bir gerilim yaratıyordu.

Cerrahi yama güvenli bir şekilde kendini karın duvarıyla birleştirir. Orijinal deliğin ya da yırtığın köşelerinin ötesine  uzanır. Yama, aşırı karın gerilmesi ya da ağır fiziksel aktivitelerle ayrılmayacaktır. Günümüzde kullandığımız yamalar  oldukça incedir ve hasta tarafından hissedilemez.


Neden laparoskopik fıtık tedavisi?

Laparoskopik fıtık tedavisi açık ya da geleneksel fıtık tedavisinden daha az girişimsel  bir yaklaşımdır. Doku kesimi ve dikiş atma yoktur. Herhangi bir yapı kesimi ya da parçalara ayrımı olmadığı için hissedilmeyen bir ameliyat denilebilir. Kullanılan yama, dikişler ile tutturulmaz fakat üç küçük çözülür zımba ile sıkıca bağlanmaktadır.

 


Laparoskopik fıtık onarımının avantajları nedir?

Laparoskopik fıtık onarımı küçük kesikleri, video kamera ve yamaların kullanılarak karın duvarındaki delik ya da yırtıkları düzeltme tekniğidir. Açık fıtık ameliyatına göre iyileşme daha hızlıdır ve bununla bağlı  olarak daha az ağrı yaşanmaktadır. Yaklaşık olarak açık fıtık ameliyatı  olan hastaların % 14'ü uzun dönem kasık ağrıları deneyimleyebilmektedir. Bu laparoskopik fıtık onarımından sonrası neredeyse yoktur.

Laparoskopik fıtık onarımı açık ya da geleneksel fıtık onarımıyla karşılaştırıldığında, daha çabuk işe, normal aktivitelere dönme süresi ve daha az ağrı sunmaktadır.

Bütün faydalar:

 • Daha az ameliyat sonrası ağrı (kısa  dönemde)
 • Daha az ameliyat sonrası ağrı (uzun dönemde)
 • Normal aktiviteler daha çabuk dönme
 • İşe daha çabuk dönme
 • Egzersize daha çabuk dönme
 • Daha fazla kosmesis
 • Üç küçük kesikten iki taraftaki fıtıklarıda düzeltebilme yeteneği

Laparoskopik fıtık  onarımı adayı mısınız ?

Bir çok hasta laparoskopik onarım için mükemmel adaydır. Sadece tek bir ayrıntılı muayeneden sonra laparoskopik fıtık onarımının sizin için doğru olup olmadığına karar verilebilir.

Eğer açık prosedür ile bir fıtık onarımı olduysanız, nüksü düzeltmek için tekrar laparoskopik onarım işlemi geçirebilirsiniz (ve geçirmelisiniz).

Ciddi temel tıbbi durumları olan ve daha önce karın ameliyatı geçirmiş bazı hastalar için en iyi seçenek bu prosedür olmayabilir.

 • Daha önce fıtık ameliyatı geçirdim ve şimdi fıtığım geri döndü. Şu an laparoskopik onarım uygulanabilir mi?

Evet, doğrusu eğer önceki fıtık ameliyatı açık ya da geleneksel yöntemleri ile gerçekleştirildi ise laparoskopik onarım tercih edilen metottur. Daha az yaralı doku ile karşılaşılır ve daha yüksek kesin iyileşme ihtimali vardır

 • iki tarafımda da (bilateral) fıtık var? İki fıtık da laparoskopik onarımla düzeltilebilir mi?

Evet, üç küçük delik ile iki fıtık da laparoskopik bir şekilde aynı anda düzeltilebilir.


Hangi hazırlıklar gereklidir?

 Çoğu fıtık operasyonu en fazla bir gün yatış gerektirir. Ameliyattan önce 6 saat açlık yeterli olacaktır. Ameliyat öncesi herhangi bir ilaç kullanılması veya kullanığınız bir ilacın kesilmesi ( ilaç kesilmesi için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir ) rutinde gerekmez. 

 Ameliyattan 4 saat sonra ayağa kalkabilirsiniz.  Ameliyat olduğunuzdan sonraki gün evinize dönebilirsiniz.

   


Eğer operasyon laparoskopik yöntem ile tamamlanamaz ya da gerçekleştirilemez ise ne olur?

Çok az sayıda hastada ameliyat laparoskopik bir şekilde tamamlanamaz. Açık ya da geleneksel fıtık ameliyatına dönüşmesi ihtimalini yükselten faktörlere şu örnekleri verebiliriz: obezite, daha önceki bir karın ameliyatı, operasyon sırasında karşılaşılan kanama ya da fıtığım gözlemlenmesindeki yetersizlik.

Açık prosedür uygulanması kararı operasyon sırasında ya da öncesinde verilir. Laparoskopik prosedürden açık prosedüre geçiş gereği tamamen bir komplikasyondan daha ziyade akıllı bir cerrahi karardır. Bu karar esasen hastanın güvenliği açısından verilir.


Kimler laparoskopik onarım operasyonu geçiremezler?

Eğer daha önce alt karnınızın (göbek deliğinin altından itibaren olan bölge) ortasından ameliyat geçirdiyseniz laparoskopik fıtık ameliyatı uygulanamayabilir. Eğer bikini ya da Pfannensteil (sezaryen) kesiğiniz var ise, genellikle laparoskopik onarım uygulanabilir. Kan sulandırıcı maddeler kullanan hastalar için açık ya da geleneksel ameliyat daha iyi bir seçenek olabilir.

 

 

 


Açık gerilimsiz fıtık onarımı

Gerilimsiz onarım şu şekilde yapılır:

 • Kasıktaki fıtık alanı üzerinden fıtık tanımlanana kadar aşağı doku tabakalarına doğru kesik açılır.
 • Fıtık içerikleri karın boşluğuna doğru geri itilir.
 • Delik ya da yırtık plastik benzeri bir ağ ile kapatılır.
 • Üstteki dokular ve deri emilebilir (absorbabl) dikişle kapatılır.

Geleneksel ya da açık onarımda iyileşme laparoskopik onarıma göre daha uzundur. Yine de bu tip onarımdan sonra da insanların durumları gayet iyidir.